STAR analysis meeting


PDF Timetable

Files

Abstracts

Detailed
 Thursday, 10 November 2016 :: day 1next day
BulkCorr I
Conveners: Bill Llope, Nu Xu, Grigory Nigmatkulov
(59-3104 : 08:55 - 12:00)
TimeTalkPresenter
08:55rapidity correlations pt 1 ( 00:30 ) Ayeh Jowzaee
09:25rapidity correlations pt 2 ( 00:30 ) W.J. Llope
09:55(REMOTE) PID angular correlations ( 00:30 ) Andrzej Lipiec
10:25
break ( 00:20 )
 
10:45flow correlations ( 00:30 ) Md Nasim
11:15phi meson spin alignment ( 00:30 ) Xu Sun
LFS+UPC I
Conveners: Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
(59-4022 : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:00Separation of ccbar decayed dielectron in Au+Au 200 GeV in Run14 ( 00:30 ) Bingchu Huang
09:30The analysis of e+e- in Au+Au at 200 GeV (run14) with the HFT. ( 00:30 ) Florian Seck
10:00Run14 dielectron in AuAu 200 GeV ( 00:30 ) Yi Guo
10:30
Break ( 00:30 )
 
11:00Dimuon analysis in Run15 pp and Run14 Au+Au GeV. ( 00:30 ) Daniel Bramdenburg
11:30(EVO) Low-pt dielectron excess in A+A collisions. ( 00:30 ) Shuai Yang
12:00
Lunch ( 01:30 )
 
HF I
Conveners: Rongrong Ma, Zhenyu Ye
(50 - Auditorium : 09:00 - 12:00)
JetCorr I
Conveners: Alex Schmah, Kolja Kauder
(59-3034 : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:00Angular Correlations of Identified Particles in the BES Program ( 00:25 ) Andrzej Lipiec (REMOTE)
09:25EP-dependent Two-particle Correlation Update ( 00:25 ) Ryo Aoyama (REMOTE)
09:50EP-dependent Away-side Jet Correlation Update ( 00:25 ) Kun Jiang (REMOTE)
10:15
Coffe Break ( 00:30 )
 
10:45Update on Underlying Event ( 00:25 ) Li Yi (REMOTE)
11:10Update on FCAL ( 00:25 ) Prashanth Shanmuganathan
Spin I
Conveners: Oleg Eyser, Jim Drachenberg
(70-228 (Theory Lounge) : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:30Production Updates ( 00:30 ) Oleg Eyser and Jim Drachenberg
10:002015 Direct Photon Analysis ( 00:30 ) Oleg Eyser
10:30
Coffee Break ( 00:30 )
 
11:002012-2013 FMS pi0 A_LL ( 00:30 ) Stephen Trentalange
11:30FMS UV Light System for Run-17 ( 00:20 ) Stephen Trentalange
11:50FMS Postshower for Run-17 ( 00:20 ) Chong Kim
12:10
Lunch ( 01:20 )
 
Spin II
Conveners: Oleg Eyser, Jim Drachenberg
(70-228 (Theory Lounge) : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:30Run-17 Preparation Discusson ( 01:00 )
14:302009 Lambda D_LL ( 00:30 ) Jinlong Zhang
15:002012 Collins Analysis ( 00:30 ) Kevin Adkins
JetCorr II
Conveners: Alex Schmah, Kolja Kauder
(59-3034 : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:30Inclusive AuAu Jets and the pp Baseline ( 00:25 ) Jan Rusnak
13:55 Analysis Update ( 00:25 ) Derek Anderson (REMOTE)
14:20 Analysis Update ( 00:25 ) Nihar Sahoo (REMOTE)
14:45
Coffe Break ( 00:30 )
 
15:15Dijet-hadron Correlations Update ( 00:25 ) Nick Elsey (REMOTE)
15:40Zg Analysis Update ( 00:25 ) Kolja Kauder (REMOTE)
HF II
Conveners: Rongrong Ma, Zhenyu Ye
(50 - Auditorium : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:30NPE analysis with Run15 p+p and p+Au data ( 00:30 ) Zachariah Miller
14:00NPE analysis with Run14 Au+Au (no HFT) data ( 00:30 ) Shenghui Zhang
14:30Separate NPE from charm and bottom decays with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Xiaozhi Bai
15:00Bottom-decayed NPE with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Kunsu Oh
15:30Coffee Break ( 00:30 )
16:00First look at D0 analysis with Run16 Au+Au data ( 00:30 ) Sooraj Radhakrishnan
16:30Non-prompt J/psi analysis with Run14+16 Au+Au data ( 00:30 ) Bingchu Huang
LFS+UPC II
Conveners: Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
(59-4022 : 13:30 - 17:30)
BulkCorr II
Conveners: Bill Llope, Nu Xu, Grigory Nigmatkulov
(59-3104 : 13:55 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:55(REMOTE) UU E-by-E flow ( 00:30 ) Maowu Nie
14:25(REMOTE) FXT pi and p directed flow ( 00:30 ) Yang Wu
14:55
break ( 00:30 )
 
15:25(REMOTE) FXT elliptic flow ( 00:30 ) Lukasz Kozyra
15:55(REMOTE) FXT strange particle directed flow ( 00:30 ) David Tlusty
 Friday, 11 November 2016 :: day 2next dayprevious day
BulkCorr III
Conveners: Bill Llope, Nu Xu, Grigory Nigmatkulov
(08:55 - 12:00)
TimeTalkPresenter
08:55(REMOTE) charge asymmetry correlations & CME ( 00:20 ) Biao Tu (merged ajit)
09:25(REMOTE) multiparticle correlations and CME ( 00:30 ) N. Ajitanand (merged Biao)
09:55CME ( 00:30 ) Prithwish Tribedy
10:25
break ( 00:20 )
 
10:45CME ( 00:30 ) Fufang Wen
11:15chiral effects using PID ( 00:30 ) Liwen Wen (merged Jie)
11:45CME search in small systems ( 00:30 ) Jie Zhao (merged Liwen)
LFS+UPC III
Conveners: Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
(59-4022 : 09:00 - 12:00)
Spin III
Conveners: Oleg Eyser, Jim Drachenberg
(70-228 (Theory Lounge) : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
08:302015 FMS Dihadrons ( 00:30 ) Akio Ogawa
09:002013 Dijet and Inclusive Jet A_LL ( 01:00 ) Daniel Olvitt and Amilkar Quintero
10:002012 Dijet A_LL ( 00:30 ) Suvarna Ramachandran
10:30
Coffee Break ( 00:30 )
 
11:002012 EEMC pi0 A_LL ( 00:30 ) Adam Gibson
11:302006 Gamma-Jet Cross Section ( 00:30 ) Hal Spinka, David Underwood
HF III
Conveners: Rongrong Ma, Zhenyu Ye
(50 - Auditorium : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:00(Remote) J/psi yield vs event activity with Run11 p+p 500 GeV data ( 00:30 ) Qian Yang
09:30Upsilon dielectron analysis with Run11 p+p 500 GeV data ( 00:30 ) Leszek Kosarzewski
10:00Consistency check on D0 yields between Run10+11 vs Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Xin Dong
10:30Coffee Break ( 00:30 )
11:00D* analysis with Run15 p+p data ( 00:30 ) Pavol Federic
11:30D0 analysis with Run12 Cu+Au data ( 00:30 ) Miroslav Saur
JetCorr III
Conveners: Alex Schmah, Kolja Kauder
(59-3034 : 09:00 - 12:00)
BulkCorr IV
Conveners: Bill Llope, Nu Xu, Grigory Nigmatkulov
(59-3104 : 13:25 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:25net-p cumulants update ( 00:30 ) Xiaofeng Luo
13:55(REMOTE) net-p C6 ( 00:30 ) Toshihiro Nonaka (merged Roli, Xiaofeng)
14:25off-diagonal cumulants in BES ( 00:30 ) Arghya Chatterjee
14:55
break ( 00:20 )
 
15:15(REMOTE) Lambda higher moments ( 00:30 ) Nalinda Kulathunga
15:45(REMOTE) lambda polarization ( 00:30 ) Isaac Upsal
16:15Lambda polarization @ 200 GeV ( 00:30 ) Takafumi Niida
JetCorr IV
Conveners: Alex Schmah, Kolja Kauder
(59-3034 : 13:30 - 17:30)
HF IV
Conveners: Rongrong Ma, Zhenyu Ye
(50 - Auditorium : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:30D0/D+-/Lc analysis with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Guannan Xie
14:00D0-h correlation with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Alexander Jentsch
14:30Ds analysis with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Long Zhou
15:00D+- analysis with Run14 Au+Au data ( 00:15 ) Jakub Kvapil
15:15Lc analysis with Run14 Au+Au data ( 00:15 ) Miroslav Simko
15:30Coffee Break ( 00:30 )
16:00D0 v2 and v3 with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Liang He/Michael Lomnitz
16:30Non-prompt D0 analysis with Run14 Au+Au data ( 00:30 ) Xiaolong Chen
LFS+UPC IV
Conveners: Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
(59-4022 : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:30No talk ( 00:30 )
14:00No talk ( 00:30 )
14:30No talk ( 00:30 )
15:00
Break ( 00:30 )
 
15:30Proton rapidity density in BES ( 00:30 ) Chris Flores
16:00(EVO) Prompt pi, k, p pT spectra measurement with HFT in Au+Au 200 GeV ( 00:30 ) Sanshiro Mizuno
16:30(EVO) Beam energy dependence of d and dbar production in Au + Au collisions at RHIC ( 00:30 ) Ning Yu (CCNU)
17:00(EVO) Strangeness in BES paper status ( 00:30 ) Xianglei Zhu
Spin IV
Conveners: Oleg Eyser, Jim Drachenberg
(70-228 (Theory Lounge) : 13:30 - 17:30)
TimeTalkPresenter
13:302013 W A_L Paper Plans ( 00:30 ) Devika Gunarathne, Jinlong Zhang
14:002013 W A_L with TPC+EEMC ( 00:30 ) Amani Kraishan, Jinlong Zhang
14:30Status of 2013 W Cross Section Ratio ( 00:30 ) Matt Posik
15:00NLO A_TT for W/Z ( 00:30 ) Bernd Surrow
 Saturday, 12 November 2016 :: day 3previous day
BulkCorr V
Conveners: Bill Llope, Nu Xu, Grigory Nigmatkulov
(50A-5132 : 08:55 - 12:00)
TimeTalkPresenter
08:55two meson HBT ( 00:30 ) Grigory Nigmatkulov
09:25(REMOTE) FXT two-pion HBT ( 00:30 ) John Campbell
09:55K femtoscopy ( 00:30 ) Jindrich Lidrych
10:25
break ( 00:20 )
 
10:45(REMOTE) K* production in BES ( 00:30 ) Subhash Singha
11:15(REMOTE) system size and beam energy dependence of vn ( 00:30 ) Niseem Magdy
LFS+UPC V
Conveners: Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
(50-5026 : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:00(EVO) Omega analysis in U+U 193 GeV ( 00:30 ) Srikanta Tripathy
09:30(EVO) Update on identified particle spectra in diffraction (pp at 200 GeV) ( 00:30 ) Lukasz Fulek
10:00(EVO) Update on Central Exclusive Production with Roman Pots (p+p at 200 GeV) ( 00:30 ) Rafal Sikora
10:30
Break ( 00:30 )
 
11:00Update on photoproduction of high-mass dipion state ( 00:30 ) Spencer Klein
11:30(EVO) He3 production in BES ( 00:30 ) Sabita Das
HF V
Conveners: Rongrong Ma, Zhenyu Ye
(50-Auditorium : 09:00 - 12:00)
TimeTalkPresenter
09:00HF Embedding Status and Plan for QM2017 ( 00:30 ) Kunsu Oh
09:30Plans and needs for QM2017 ( 00:30 )
10:30Coffee Break ( 00:30 )
11:00Paper Proposal Status ( 01:00 ) Bingchu, David, Rongrong, Zhenyu etc
JetCorr V
Conveners: Alex Schmah, Kolja Kauder
(50-5014 : 09:00 - 12:00)
Spin V
Conveners: Oleg Eyser, Jim Drachenberg
(70-228 (Theory Lounge) : 09:00 - 12:00)
Plenary PWGC
Conveners: Frank Geurts
(50-Auditorium : 13:30 - 17:00)
TimeTalkPresenter
 
 
13:30QM17 analyses Bulk Correlations ( 00:25 ) Nu Xu, Bill Llope, Grigory Nigmatkulov
13:55QM17 analyses Heavy Flavor ( 00:25 ) Zhenyu Ye, Rongrong Ma
14:20QM17 analyses Light Flavor Spectra + UPC ( 00:20 ) Bingchu Huang, Wlodek Guryn, Janet Seger
14:40QM17 analyses Jet Correlations ( 00:20 ) Alex Schmah, Kolja Kauder
15:00
Break ( 00:15 )
 
 
 
15:15Embedding Status ( 00:15 ) Kunsu Oh
15:30S&C Topics ( 00:20 ) Gene Van Buren, Jerome Lauret, Lidia Didenko
15:50Review of Production Priorities ( 00:15 ) Frank Geurts, ALL
 
 
16:05Report from Editorial Board ( 00:10 ) Frank Geurts
16:15Status Recent PWGC previews and Review of Upcoming Paper Proposal Plans ( 00:30 ) ALL
 
 
16:45Run 17 PWG preparations ( 00:15 ) ALL


PDF Timetable

Files

Abstracts

Detailed